Pokud jsem měl možnost diskutovat s trenéry českých klubů, všichni tento experiment se systémem soutěží označili za model, který rozhodně nezvýší jejich kvalitu. O to více mne překvapil rozpis podzimního Poháru ČSRU, který bude mít za následek, že se bude na jaře opakovat absurdní jednokolová extraliga, která každého kdo jen trochu rozumí ragby utvrdila v tom, že naši odborníci jsou nepoučitelní a stále opakují zásadní chyby, které nám už léta nedovolují zvýšit náročnost a kvalitu našich domácích soutěží. Základní trenérská poučka všech sportů, ragby nevyjímaje praví, že sportovní výkonnost roste jen počtem kvalitních, náročných zápasů se silnými soupeři. My to ignorujeme, přesto, že výsledky na mezinárodním poli jsou průkazným materiálem, že našim hráčům chybí jednak fyzické síly na 80 minutová utkání, stejně jako získání efektivních automatizmů, získaných řešením situací, kdy hrajeme pod tlakem soupeře. Poslední výsledky české reprezentace proti Švédsku i "20" na turnaji v Holandsku jsou toho pádným důkazem. Zápasy prohráváme ve druhé půli, kdy nám už došly síly. Upozorňoval jsem na fakt, že měřený čistý čas zápasů v české extralize je o 10 minut kratší, než běžné zápasy v evropských soutěžích. Také tady máme velký dluh tím, že se neplní povinnost provést podrobné odborné vyhodnocení mezinárodních akcí, realizačním týmem, které mají sloužit odborným komisím k přípravě materiálů pro zkvalitnění tréninkového procesu v našich klubech."
Výmluva na to, že rozpis poháru byl ovlivněn tím, že český výběr nebyl přijat do Super Poháru, je nesmysl. Pokud by odborníci tuzemské unie sledovali zápasy v této soutěži a prováděli si rozbory z těchto náročných utkání, pak by si museli přiznat, že úroveň této soutěže je nad naše síly. Sen, že bychom tam startovali od roku 2023 je nesplnitelný, zejména proto, že se úroveň českých soutěží, vlivem nepoučitelnosti nezlepší a navíc ztratí česká reprezentace další dva roky tím, že nesplnila reálný cíl, postoupit do soutěže Rugby Evrope Trophy."
Můžeme se radovat z úspěchů českého ženského ragby, které získalo potřebné finance na úspěšná vystoupení v VII ragby v soutěžích Rugby Europe, ale mějme na paměti, jak malou základnu má dnes naše ženské a dívčí ragby. Jen čtyři kluby mají tým, který může úspěšně startovat v tuzemské soutěži VII (Tatra, Sparta, Říčany a Petrovice) ostatní jsou už jen "společenství", která nemají žádnou budoucnost. Soutěž v XV ragby žen už není možno pořádat pro velký nedostatek hráček. Ještě horší situace je v mužském ragby. Uvědomujeme si, že už žádný klub nemá samostatné béčko, čímž je značně narušen tréninkový proces. Soutěž nadějí bez jakékoliv náhrady skončila, aniž by byl proveden rozbor příčin. Proč tak zásadní úbytek hráčů nevyhodnotil manažer rozvoje? Myslím si, že Covidem to jenom nebude, protože ten byl na celém světě a tak velký úbytek hráčů nikde nezaznamenali."
I když posledně reagovalo na můj apel minimum oslovených čtenářů, přesto připomínám, že pokud máte zájem na tom, aby se české ragby opět vrátilo mezi přední evropské ragbyové země, pak je opravdu na čase provést hloubkovou analýzu současného stavu a společně hledat reálná řešení, která nám to umožní. Historie českého ragby nás k tomu zavazuje !" uzavřel svůj komentář Eduard Krützner senior.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)