Uplynulý Světový pohár odehraný ve Francii opět předvedl celému světu všechny přednosti ragby, největšího kolektivního sportu, zejména pak smysl pro fair-play, respekt k rozhodčím i k soupeřům, výbornou individuální techniku, fyzickou zdatnost vrcholových atletů a také, schopnost hráčů úspěšně aplikovat, zvolenou taktiku, pro dané utkání. Pro tyto nesporné, výchovné vlastnosti, získává ragby po celém světě stále větší popularitu, která přivádí na hřiště nové a nové zájemce o náš sport."
Světový pohár byl rozhodně největší sportovní události loňského roku, miliony nadšených diváků na stadionech, ale také u televizorů obdivovaly bojovnost a výborné výkony nejlepších světových hráčů, ze všech kontinentů. Opět se ukázalo, jakým férovým sportem je ragby. Potzvrzují to i diváci, kteří se značně liší od fotbalových fanoušků, protože dovedou nadšeně povzbuzovat svůj tým, ale přitom dovedou také ocenit i výkony soupeřů."
Celkovým vítězem SP se stala Jižní Afrika, která ve finálovém utkání porazila po velkém boji Nový Zéland. Světový pohár byl rozhodně velkým úspěchem, zejména sportovním, ale také ekonomickým. Experti světového ragby provádějí odborné analýzy, uplynulého SP, aby zhodnotili klady, ale i chyby, které negativně ovlivňovaly herní projev současného ragby, včetně návrhů na úpravy pravidel."
Většinový názor zejména evropských expertů je, že Jižní Afrika se k prvenství většinou prokopala trestnými kopy proměněnými neomylným kopáčem. Mistr světa hrál tedy s taktikou a s herním projevem, který lze označit jako účelové antiragby. Proč? Protože to není zrovna tou ideální cestou, kterou by se současné ragby mělo ubírat. Příkladem moderního herního projevu byly výkony All Blacks, Irska a Francie, ale také Portugalska i Fidži. Ragbisté z těchto zemí totiž hráli velmi rychlé, celoplošné ragby s maximální snahou i rizikem, o přečíslení a hledáním volných prostorů v obraně soupeře."
Z analýz vyplýnulo, že hra se na SP 2023 v porovnání s předchozími šampionáty zrychlila, prodloužil se čistý čas zápasů, systémy kolektivní obrany přitvrdily v agresivitě a týmy zatím málo praktikovaly výhodu pravidla 50/22. Také využívání taktických kopů bylo minimální, nedosahovalo ani 30 % úspěšnosti, chybělo daleko lepší čtení hry soupeře, dané někdy slepým dodržováním taktiky určené pro utkání."
Výkony rozhodčích byly vcelku hodnoceny velmi dobře, diskutována byly jen některá rozhodnutí, která rozhodly o postupu Jižní Afriky až do finále. S tím souvisí dlouholetá diskuze na téma TK a mlýn. Po posledním SP experti konstatovali, že při zborcení mlýna je velmi obtížné určit viníka. Proto navrhli, aby zborcení mlýna nebylo kvalifikováno jako úmyslná hra proti pravidlům a TK by tak měl být nahrazen volným kopem. Tato zásadní změna byla velmi úspěšně prověřena v Jižní Africe na Universitě Stellenbosch. Tam se mlýny neopakovaly a proto se hra s volnými kopy značně zrychlila. Bohužel zavedení tohoto pravidla bylo zatím odloženo."
Široce byly diskutovány trestné kopy nařízené za vysoké skládky, zejména pak červená karta kapitána All Blacks, Sama Cane, která značně ovlivnila výsledek finalového utkání. Oranžová karta byla rovněž kritizována, protože nominovaný mezinárodní rozhodčí, se tím zbavuje své plné zodpovědnosti za řízení utkání tím, že jí předává odpovědnost na anonymního video-rozhodčího."
Za zmínku také stojí diskuze, ve které odborníci chtějí v zájmu zdraví hráčů, upřesnit pravidlo, o čištění v rucku, kde docházelo k častým zraněním."
Většina odborníků značně kritizuje rozhodnutí vedení World Rugby, rozšířit počet účastníků na příštím Světového poháru v Austrálii z 20 na 24. Bohužel tady zřejmě zvítězily komerční zájmy organizátorů snažící se na SP dostat týmy ze zemí, které, kdyby hrály na MS, zvýšil by se jednak počet televizních diváků a rovněž i počet sponzorů. Na SP 2023 do Francie se z těchto zemí s početným reklamním trhem i diváckým zájmem o šampionát neprobojovali například ragbisté USA. Na druhou stranu ragbisté Rumunska, Namibie i Chile, kteří na MS 2023 hráli, svojí výkonností moc nepřesvědčili, že patří mezi elitní ragbyové země. Proto se také objevily i jiné návrhy, které doporučují snížit současný počet účastníků z dvaceti na šestnáct s tím, že se vytvoří jakýsi Světový turnaj druhého sledu s počtem osmi kvalifikovaných zemí."
Jak dál po Světovém poháru 2023 v českém ragby?
Jelikož Česká rugbyová unie připravuje nový Strategický plán rozvoje na další čtyřleté období, doporučuji co nejdříve uspořádat seminář trenérů a ať se na něm vyhodnotí získané poznatky z vývoje současného vrcholového ragby na Světovém poháru a ty, ať se aplikují vhodně do tuzemských podmínek. Je evidentní, že nároky na účinný aktuální systematický tréninkový proces, musí být daleko vyšší, než na jaký jsme zvyklý. Přál bych si, aby to řešil nový Jednotný tréninkový systém ČSRU, na kterém, než jej sepíší odborníci z Metodické komise, budou úzké spolupracovat kluboví trenéři."
Základem pro úspěšný rozvoj vedoucí k zlepšení výkonnosti reprezentačních výběrů je prokazatelně úzká spolupráce mezi realizačními týmy a klubovými trenéry. Vždyť právě trenéři v klubech znají nejlépe své svěřence, jejich výkonnost, tréninkovou morálku, případná zranění a naopak realizační týmy by měly zase informovat klubové trenéry o výkonnosti, morálce i případném zranění reprezentantů ve zprávě z mezinárodního zápasu, nebo turnaje, což se neděje. Zejména nyní ve složité finanční situaci v klubech i v Unii je třeba zhodnotit všechny klady i negativa z každé akce, jak po stránce sportovní, tak i ekonomické. Tato praxe se běžně užívá ve všech úspěšných ragbyových zemích."
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(2024 / 05 / 01 / 00)