Ragbisté All Blacks předvedli svoji velikost a přesvědčivě zvítězili v podzimním testu v Cardiffu nad Walesem 54 : 16. Není divu, že si televizní záběry zaznamenávající některé z položených novozélandských pětek posílají nebo sdílejí příznivci ragby po celém světě. Ve druhém zápase série podzimních přípravných zápasu Skotové porazili silný tým Tonga rovněž velkým rozdílem skore 60 : 14. Teď se čeká na další řadu výborných zápasů, které nám tady v Česku ukáží, jak se hraje ragby, když jej předvádí přední světové týmy dva roky před Světovým pohárem.
Další kolo RE Super Cupu potvrdilo, že mistři Portugalska a Španělska jsou na tom výkonnostně lépe než Nizozemci a Belgičané. Nizozemská Delta prohrála doma vysoko s Iberians 7 : 41 a hráči bruselských Devils utržili porážku od běhavých borců z Lusitanos 13 : 38. Svoji výbornou formu předvedl mistr Izraele Tel-Avis Heat, když dovedl zvítězit na hřišti ruského mistra Lokomotivy Penza 29 : 23. Zápas měl velmi dobrou úroveň. Izraelci totiž předvedli ohromnou vůli po vítězství, prohrávali už 0 : 16, ale velkým nasazením a agresivitou dovedli zvrátit nepříznivý stav.
V ME Conference 1 Jih zvítězila Malta na půdě Slovinska 24 : 10. Hrálo se utkání i z Conference 2 Jih, ve které prohrála Andorra doma s Bosnou a Hercegovinou po boji 18 : 19.
V Česku domácí soutěže skončily. Říčany jako neporažený tým tuzemské extraligy získaly titul pro rok 2021 vítězstvím nad Vyškovem 26 : 12. Co k tomu dodat? Ve finále I.ligy zvítězil zase moravský tým Zlín na hřišti Petrovic, ale až po prodloužení 22 : 12.
Doporučuji českým trenérům, ale hlavně za experty se vydávajícím mužům pohybujícím se v českém ragby, aby shlédli jen tak pro srovnání odehrané zápasy Poháru evropských mistrů. Je to snadné, neboť jsou k dispozici v archívu Rugby Europe TV. Lze odhadnout, jak asi pak dopadne exaktní srovnání úrovně hry týmů hrající v evropské vrcholné soutěží s hrou tuzemských týmů? Je evidentní, že v současné době se této soutěže zatím nemůže český mistr zúčastnit. Vzpomínáte, jak ještě nedávno odborníci na marketing slibovali, že systém soutěže jaro - podzim přinese Českému ragby velkou propagaci ragby ve všech mediích?"
V soutěži Trophy RE, jak víte, české ženy prohrály ve Švédsku 12 : 31, když soupeř byl po celé utkání lepším celkem. Češky bodovaly díky individuálním přednostem útočnice Julie Doležilové, která položila obě pětky. Kolektivní akce, která by ohrozila švédské brankoviště, nebyla k vidění žádná. České hráčky rozhodně bojovaly, ale příčinou jejich porážky je skutečnost, že se XV ragby v tuzemsku zcela rozpadlo. Důkazem je, že kromě Petrovic už žádný jiný klub nemá ani 15 hráček, aby v takové soutěži mohl úspěšně startovat. Výkaz licencí klubů pro Valnou hromadu to plně potvrzuje. Tvrdím, že různé slepence hráček ze dvou a častokrát i s více klubů i kdyby si děvčata v kombinovaných týmech říkala třeba Dračice, se prokazatelně neosvědčily a vedly pouze k tomu, že se samostatné klubové týmy rozpadly. Smutné na tom je, že tento vážný problém rozvoje ragby nikdo neřeší, což soudím podle toho, že ve zprávě o činnosti Unie za rok 2020 o tak závažné skutečnosti, není ani řádka.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu Ceskeragby.cz ... Zde