Závěrečným turnajem v polském Krakově, kde se odehrálo druhé dějství Mistrovství Evropy v ragby o 7 hráčích a hráčkách, pro české ragby skončila jarní sezona. Nyní nastala doba pro její hodnocení, jak ostatně ragbistům ukládá Soutěžní řád České rugbyové unie. Pokusím se sám o malé ohlédnutí za ragbyovým jarem 2022," napsal úvodem svého článku legendární ragbista Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz.
Je také na čase si přiznat, že ostatní výkonnostní cíle, které si Výkonný výbor Unie stanovil, se nenaplnily. Začnu účastí českých reprezentačních celků na ME hráčů U-18 s cílem nesestoupit, U-20 se stejným cílem nesestoupit, dále ME "VII" už se opakuji, ale se stejným cílem nesestoupit, ale všechny české týmy bohužel sestoupily. Ale to není všechno, protože česká reprezentace mužů XV měla také jasný cíl a to postup do vyšší soutěže Trophy, jenže po kruté dosud vůbec trenéry nekomentované porážce ve Švédsku se tento důležitý cíl nepodařilo rovněž splnit. Je to obrovská škoda, neboť tím nám nebude umožněno zlepšovat výkonnost konfrontací se silnými evropskými celky. Pamatujete si, že v plánu také bylo, že budeme mít kvalitní domácí soutěže na čtyřleté období zakotvené ve sportovním kalendáři a že se počet klubů zvýší na 28 až 32? Jaká je skutečnost? V současné době máme pouze 13 klubových týmů mužů XV a zbytek jsou různá společenství, která postrádají samozřejmě kvalitu, danou obtížemi s přípravou."
Co s tím? Velmi rychle musíme provést odbornou analýzu příčin, které nám neumožnily splnit poměrně reálné cíle. Jedna z příčin je rozhodně velmi slabá úroveň domácích soutěží, jak v patnáctkovém ragby, tak v sedmičkách. Neustálé dlouholeté experimenty se systémy tuzemských soutěží prokazatelně nesplnily slíbené zkvalitnění. Naopak tím, že se neprovádějí odborné analýzy, se dospělo až k systému soutěží, které nemají v celém ragbyové světě obdobu. Vždyť jednokolové mistrovství ČSRU odporuje všem prověřeným, sportovním, náročným, spravedlivým soutěžím."
Pokud to nevíte, tak veškerá odborná literatura zdůrazňuje, že jen konfrontace hráčů se silnými soupeři a dostatečným počtem kvalitních zápasů (minimum 20 za sezonu) úspěšně formuje hráče a tím pádem i jejich mužstva. Je zarážející, že začátkem července 2022 neznáme ještě, jaké soutěže se budou hrát od podzimní sezony. Pokud chceme, aby soutěže zlepšovaly svoji kvalitu, pak toho dosáhneme jen tehdy, kdy proběhnou odborné diskuze mezi zástupci klubů a odborných komisí, tak jako je tomu tak ve všech vyspělých uniích. Přiznejme si, že je třeba skončit s experimenty a vrátit se ke kvalitní, léty prověřené soutěži podzim - jaro + play-off a play- down. Mimochodem odbornou analýzu můžeme provést jen tehdy, když budeme pracovat s reálnými čísly. Ty získáme například, když provedeme podrobnou analýzu podle zápisů z utkání. Jenže elektronizace unie nám to moc neumožňuje, protože ti, kteří se tím chtějí zabývat jako já, nemáme přístup ke všem zápisům z našich soutěží. Z pouhých zápisů z extraligy si pravdivý obraz o počtech hráčů, kteří v našich soutěžích skutečně startují neuděláte. Hrají se přece i první liga, soutěže U-19, U-16, U-14, U-12. Obávám se, že zápisy také postrádají velmi důležitou rubriku o zranění hráčů, včetně případných komocí. Statistiky o úrazech hráčů jsou totiž velmi důležité pro posouzení kvality tréninkového procesu."
Berte mé občasné připomínky k situaci v českém ragby, za pokus zmobilizovat všechny ragbisty v klubech k návratu k hodnotám přátelské spolupráce, která povede k jedinému cíli, vrátit české ragby mezi evropskou elitu. Bohatá historie nás k tomu zavazuje," uzavřel svůj komentář legendární ragbista Eduard Krützner senior.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž: Petr Skála)