Medák píše, jak je to skutečně s českým "sedmičkovým" ragby


"Kdo sledoval úroveň třetího turnaje o Mistra Česka v Přelouči na stream-sports on-line, si musel konečně přiznat, že nesmyslné termíny v měsíci srpnu, kdy se mužstva připravují na podzimní zápasy v ragby o XV hráčích, se snad v budoucnu nebudou už nikdy opakovat," napsal v úvodu komentáře Eduard Krützner starší.

"Celý systém turnajů negativně ovlivnil start Dukly Praha, která není členem tuzemské unie a tak také nemohla získat titul Mistra ČSRU. Přitom se její výsledky započítávaly do klasifikace turnajů, čímž hrubě narušily férovost celého mistrovství. Navíc oslabila některé kluby tím, že jejich hráči hráli za Duklu. Navíc  tento výběr nehrál nikdy ve stejné sestavě na žádném turnaji, což se projevilo na  nesehranost hráčů Dukly. Pravidla tuzemských  turnajů se navíc měnila turnaj od turnaje, a hráči, kteří hráli za Duklu, napříště hráli za svůj klub. Poslední turnaj měl tak neférová pravidla, že domácí klub z Přelouče, který by si jako jediný zasloužil absolutorium v pojetí ragby o 7 hráčích,  se nemohl utkat o titul s Tatrou, která nakonec zásluhou  startu Dukly, zvítězila," konstatoval Eduard Krützner senior.

"Ptám se tedy kdo je zodpovědný, za tento další experiment, který české  ragby zařazuje mezi rozvojové země?  Vůbec se nedivím klubům, které toto „Sedmičkové mistrovství“ ignorovaly. To je obraz  současného českého ragby, kdy  nikdo za nic neodpovídá, vymýšlejí se stále nové experimenty, které se prokazatelně neosvědčily, viz nový systém I.Ligy s nadstavbou, opětné angažování trenéra ze zahraničí (Phila Hopkinse), který na stránkách francouzského webu „Job d´Ovalie“ hledá  uplatnění ve francouzských klubech na sezonu 2019 – 20 a na závěr svého hodnocení, oznamuje, že u nás končí. Navíc o jeho odbornosti co se týče „ragby o 7 hráčích“ je možno diskutovat. Nicméně i v jeho hodnocení o úrovni českého ragby najdeme řadu faktů, se kterými je možno souhlasit, zejména pak v otázce nedostatečných odborných znalostí většiny českých trenérů, slabé úrovně tuzemské nejvyšší soutěže i projektu Dukly. Naopak pokládat české výsledky na mezinárodním poli za skvělé, svědčí o jeho neznalosti úrovně evropského ragby. Kolik milionů, které mohly být účelně využity na rozvoj ragby, zejména mládežnického, stálo českou unii angažování zahraničních trenérů (Gajan, Pretorius a Hopkins), kteří prokazatelně ničím nepřispěli ke zvýšení sportovní úrovně našeho ragby, jak na domácím, tak zahraničním poli?  V každé lidské činnosti, tedy i v ragby jsou argumentem úspěšnosti, dosahované výsledky. Netřeba zdůrazňovat, že čeští ragbisté sestoupili ze skupiny Trophy, bez jediného vítězství a v rankingu WR je Česko až na 38.místě. Nač ještě čekáme, kdo zastaví tato mrhání s finančními prostředky, kterých není nikdy dost ?," ptá se ve svém komentáři legendární český ragbista a jediný člen ragbyové síně slávy ČSRU, kterému ragbisté říkají Medák.




"Všem fandům „sedmičkového ragby“ doporučuji, aby si udělali opravdovou představu o úrovni tohoto olympijského sportu, shlédnutím turnaje o Mistra Evropy v ragby o 7 hráčích do 18 let, které se konalo o tomto víkendu v polském Gdaňsku, na Rugby Europe TV. Rozhodně to stojí zato. Výkony většiny mužstev je možno opravdu hodnotit za skvělé. Rychlost, dynamika, individuální technika, ideální somatické atletické typy, bojovnost, výtečný útočný i obranný systém, to vše předváděli mladíci z vítězného mužstva Irska, stejně jako další přední týmy Španělska, Francie, Gruzie, Portugalska, Německa, Belgie, ale i Polska, Ruska a Litvy, jen tým Lucemburska  na tuto soutěž nestačil. Srovnáním výkonnosti účastníků na turnajích v Přelouči a v Gdaňsku nám plně odhalí pravdu, jak daleko zaostáváme za současným vývojem této velmi náročné disciplíny," uzavřel svůj komentář  Eduard Krützner senior napsaný v Letech u Dobřichovic 20. srpna 2019.


Českeragby.cz rovněž napsalo



Mistrem Česka v olympijských sedmičkách je Tatra. Nejlepší ragby? Duel: Přelouč - Dukla

(ek, ps, Českeragby.cz, foto: Petr Skála)