O druhém dubnovém víkendu roku 2025 se doma ale hlavně v
zahraničí hrálo ragby na plné obrátky a k některým událostem doma i
ve světě napsal kromě pravidelného komentáře ještě jeden další pro
Ceskeragby.cz Eduard Krützner senior.
aneb co se děje ve světovém i v tuzemském ragby ?
Přečtěte si aktuální zamyšlení z ragbyových mlýnů tentokrát opět ...
z celého světa se zaměřením na Evropu ...

Na World Rugby jsem se dočetl smutnou zprávu, česká ženská reprezentace se nekvalifikovala na závěrečný turnaj HSBC WR Sevens Challenger, který se koná 3 - 4 května 2025 v Los Angeles. Porážky v Krakowě a tam dosažené sedmé místo, Češky odsoudily až na celkové šesté místo. Finálového turnaje se tak zúčastní, jak v soutěži žen, tak mužů jen čtyři nejlepší týmy celého seriálu. V ženách jsou to země Keňa, Jižní Afrika, Argentina a Kolumbie a v mužích Portugalsko, Německo, Kanada a Samoa. *** Byl by to opravdu velký zázrak, postoupit na OH v roce 2028. S tak malou základnou ženského ragby, kdy domácí turnaje postrádají potřebnou kvalitu, nemůžeme přece konkurovat bouřlivému rozvoji ženského ragby ve světě. Kdo věděl, ještě nedávno o ragbistkách z Keni, Kolumbie, Ugandě, Argentině, které nás nyní porážejí ?

V ragbyovém světě se živě diskutuje nad článkem, který na YouTubu v programu "Legenda" uvedl bývalý úspěšný reprezentant Francie Sebastian Chabal. Ztratil zcela paměť, nepamatuje si ani jeden zápas, ve kterém hrál, nepamatuje si ani jednu z 62 Marseillaises, které zpíval před zápasy za Bleus. Navštívit lékaře nehodlá, protože paměť se nevrací. Pokud se baví s manželkou, má dojem, že to není on, kdo hrál ragby. Je to následek "commotion Cérébrales", normální opakované komočky. Lékařské komise apelují na kluby, aby do zápisu o utkání společně s rozhodčími uváděly všechny komoce. To platí i pro českou unii. Naštěstí byl vyvinut nový chránič zubů, ve kterém je čip, který určí, zda se jedná o komoci či nejedná. Profesor Beneš, uznávaný český neurolog, veřejně varuje před komocemi, protože lidský mozek je jediným orgánem, který není schopen regenerace. Při této příležitosti se v médiích zminil o MMA a nechápe, jak mohl někdo tuto zdraví nebezpečnou disciplínu nazvat sport!

Osobně mne překvapily tuzemské předpisy o přestupech. Český reprezentant Albert Froněk, který se vrátil do Česka z pobytu v Irsku, nemůže například hrát za svůj mateřský klub, protože mu to naše předpisy nedovolují? Podobný příklad nedávno řešil VV ČSRU, kdy se jednalo o slovenského hráče, který se přestěhoval do Prahy. Proč počtem členů malá Česká rugbyová unie, ve které většina klubů má velké problémy s počty hráčů, ještě přihlásí do soutěží, si ještě komplikuje život striktními pravidly o přestupech. Stačí si pročíst přestupní pravidla ve všech úspěšných uniích a zjistíte, jak jsou oproti našim vstřícnější k přestupům, v zájmu ragby. Jen jeden příklad, při zranění hráče je možno požádat o mimořádný přestup ze zdravotního důvodu. U nás to však není možné, což způsobuje problémy v situacích, kdy se zraní dva hráči z první řady a klub nemá další hráče, kteří mohou nastoupit do první řady (což se stává). Pak se zápas dohrává, ale jen při simulovanými mlýny.
Tři Eduardové Krütznerové pohromadě s devadesátiletým dědečkem nebo s tatínkem, z jiného pohledu se strýcem, z druhého se synovcem
Pět žen Medáka kolem něho, z nichž tři hrály za českou reprezentaci v ragby
To jsou čtyři moji mušketýři Kütznerové pomyslela si babička, maminka a manželka Marie Krütznerová

Využívám této příležitosti, abych v touto komentáři poděkoval všem přátelům, kteří mně devadesátiletému popřáli k mým narozeninám. Přeju Vám všem, přátelé, aby Vám ragby dalo tolik opravdových přátel a krásných vzpomínek na ten nejkrásnější sport, jakým je ragby.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás
diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz ... zde!!!
(Eduard Krützner senior pro Ceskeragby.cz, koláž a foto: Petr Skála)
(2025 / 40 / 17 / 06 / 00)