Ondřej Sekora byl prvním českým novinářem, který z cyklistického etapového závodu Tour de France ve dvacátých letech posílal do mateřské brněnské redakce Lidových novin zprávy a ilustrace z Francie.
Co si budeme namlouvat. Ondřejovi Sekorovi současní ragbisté toho dluží hodně a nezachrání to ani jeho nejbližší uvedení do Síně slávy českého ragby, kde už dávno měl být.
Jedno však musíme jako ragbisté učinit už nyní, zejména proto, že nežije nikdo z nejbližších příbuzných Ondřeje Sekory.
V červnu 2022 totiž pražské Národní divadlo v roce, kdy si připomínáme 55 let od úmrtí Ondřeje Sekory, vytáhlo otázku Sekorova poválečného členství v komunistické straně a pod titulkem v divadelním časopise nepodepsaného článku rozvinulo tupou tezi, zda pohádková postava Ferda Mravence byla také komunistou a jak se to promítlo do dění v mraveništi.
To není žert, ale spíše Kunderův Žert. Otázkou je, proč zrovna pro současné angažované svazáky působící nejenom v tomto případě ve státní instituci, kterým Národní divadlo je, je postavička Ferdy Mravence podezřelá? Možná, že celá trapná záležitost s kritikou postavičky Ferdy Mravence a Sekorovy tvorby pro děti jenom charakterizuje atmosféru, ve které žijeme a ničeho, čehož dosáhli naši předkové, si moc nevážíme.
Zbývá dodat, že Ondřej Sekora se zasloužil o ragby v Československu a čeští ragbisté mu za to zůstávají stále málo vděční.
Petr Skála (*1954), publicista a editor webu Ceskeragby.cz.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .