"To má za následek, že nikdo za nic nezodpovídá, neplní povinnosti dané Stanovami ČSRU, nebo Soutěžním řádem. Tento neradostný stav, vážně narušil, tolik důležitý prvek pro úspěšné řešení problémů i činnosti unie - vzájemný respekt mezi VV a kluby. Výsledek se musel dostavit, prezident a sportovní ředitel se rozhodli nepokračovat ve svých funkcích v novém volebním období. Důvodem je zřejmě fakt, že se jim nepodařilo realizovat své plány, které před svým zvolením hodlali uskutečnit. Myslím si, že je to správné rozhodnutí, protože by si jen velmi těžce znovu získávali důvěru členské základny, že jsou schopni zásadně změnit svoji politiku ve vedení unie," konstatuje legendární ragbista, kterému ragbisté říkají Medák.
"Letos by měla naše unie oslavovat 90 let od svého založení, ale VV nebyl dodnes schopen připravit k tomuto významnému výročí odpovídající akce, přestože se nabízel start slavného, u nás velmi dobře známého klubu Penguin, nebo setkání našich ragbistů a ragbistek u příležitosti dříve tradičních zápasů Čech a Moravy. Je to poprvé, kdy k tak významnému výročí nevychází ani ročenka. Nakonec se bude slavit až v úterý 8.listopadu, zápasem s Barbariens. To je rozhodně velmi kvalitní soupeř, ale dle mého názoru bude zápas až příliš jednostrannou záležitostí slavných profesionálních hráčů. Datum není právě vhodné, zejména proto, že už za 4 dny hrajeme důležitý zápas v ME s Litvou. Stejný termínový problém vidím v utkání ME ve Švédsku, které je plánované na 3.září 2016, kdy my budeme mít odehrané pouze jedno kolo, zato ve Švédsku jsou v plné sezóně. Tyto termíny si vybrala česká unie, to jen dokazuje, jak moc této unii chybí Trenérsko-metodická komise, složená z odborníků, která má za úkol provádět analýzy soutěží, nominace reprezentantů i realizačních týmů a navrhovat rozumná řešení případných problémů, odpovídajících našim podmínkám, pro zkvalitňování tréninkového procesu jak v klubech tak reprezentačních celků. To vše dříve úspěšně fungovalo a přinášelo českému ragby daleko lepší výsledky než ty, které dosahujeme v současnosti, neznám důvody proč se v tom nepokračuje," pokračuje ve svém komentáři Krützner starší.
"Dodnes nebyly předloženy žádné hodnocení a analýzy zápasů z ME seniorů, přípravy ve Štrasburku, s All Blacks Ambassadors, U-20 s francouzskou zemědělskou Universitou, závěry z návštěvy českých expertů v Anglii, z ME VII mužů i žen, z ME U-18, stáže VII s expertem z Francie, přestože to striktně vyžadují stanovy," upozorňuje bývalý prezident ČSRU a ptá se, s jakými materiály bude moci pracovat příští TMK, která bude zajisté ustanovena novým VV?
"Nechápu, jak může sportovní ředitel svolat tak důležitou schůzku trenérů na 19,00 hodin večer, ve všední den, na které se má řešit systém soutěží. To je pohrdání klubů z Moravy, ale i z Čech, které nejsou z Prahy. Je opravdu smutné konstatovat, že Extraligu bude hrát v nové sezóně pouze sedm týmů. Soutěžní řád ČSRU nařizuje, že rozpis soutěží musí být klubům odeslán nejpozději do 1.srpna, každého roku, nic takového se nestalo, na co tedy máme naše předpisy? Stejně tak nevhodné bylo svolat Valnou hromadu na večer ve všední den do Prahy, navíc když se ji nemohl zúčastnit sportovní ředitel. Zápis z jednání, kluby obdržely až za šest týdnů! To jsou jen další důkazy o prohlubující se krizi naši unie," vybral Medák další body, které považuje za chybné.
"Dlouho jsem přemýšlel nad příčinami vleklé krize českého ragby a došel jsem k názoru, že jsme za poslední dekádu, tedy od roku 2007, kdy VV převzal s velkými nadějemi Pavel Telička a jím nominovaní členové výboru, stále beznadějně hledali velmi nereálná řešení, která měla české ragby přivést mezi světovou elitu," konstatuje legendární jednaosmdesátiletý ragbista.
"Stačí, když si znovu přečtete smělé plány tehdejšího VV, který sliboval členské základně splnit v době jeho funkčního období. Vzpomeňte si, jaký byl výsledek, nic z toho se nerealizovalo, reprezentační celky všech kategorií už zdaleka nedosahovaly takových výsledků, jako jejich předchůdci, kteří byli šest let v nejvyšší ENC, dobré výsledky VII mužů i žen atd.). Logicky následovaly sestupy do nižších soutěží, ale co bylo nejhorší, tento VV za sebou zanechal fatální dluh, který na dlouhá léta negativně poznamenal akceschopnost naši unie. Kromě dluhu, jsme díky politice tohoto VV přišli o generálního partnera Komerční banku, ale také o firmu Carisbrook z Nového Zélandu, která české unii dodávala každoročně 4 sady dresů pro reprezentanty, zcela zdarma, včetně dopravy. Je zcela zřejmé, že po takových negativních zkušenostech s vedením unie a její katastrofální finanční situací, se nikomu nechtělo převzít odpovědnost za stávající neblahý stav, nechat se zvolit do vedení unie a pokusit se naše ragby vyvést z této hluboké krize. Nakonec na sebe vzali tento těžký úkol Bruno Kudrna a po něm David Frydrych, ale jak dokazuje současná situace naši unie, ty enormní finanční ztráty, a hlavně ty morální, natolik negativně poznamenaly kredit českého ragby, že bude velmi obtížné vrátit se k hodnotám, pro které jsme si jej vybrali za svůj sport. Vzájemnému respektu, radosti z dosažených výsledků, poučení z nezdarů, společná snaha všech členů naši unie, přivést naše ragby opět mezi přední evropské celky a to nejdůležitější, vše ve smyslu fair-play a v přátelském duchu," dále konstatuje Medák.
"Tato krize vznikla tím, že jsme se nepoučili z předchozích dobrých výsledků vlastní práce, ale samozřejmě také z určitých chyb. Hledaly se stále nové, nevyzkoušené, často nereálné cesty k úspěchům, bez jakékoli odborné analýzy a vyhodnocení našich finančních i lidských zdrojů. VV chtěl vyřešit všechny své problémy, direktivními nařízeními a zvyšováním pravomocí, aniž by cokoli prodiskutoval s kluby, tím se neustále prohlubovala propast efektivní spolupráce, mezi VV a kluby. Na jakékoli připomínky k jejich práci, nikdo nereagoval. Věci se neřešily po odborné stránce, ale často spíše podle antipatií, či známostí. Nikdo nemůže popřít, že jsme dosahovali nejlepších výsledků, když naši reprezentaci vedli odborníci z Francie, Michel Bernardin a Christian Galonnier, kteří úzce spolupracovali s TMK a klubovými trenéry, vedli stáže trenérů a prováděli odborné analýzy jak mezistátních zápasů, tak našich soutěží," připomíná Eduard Krützner starší.
"Po nich už nový VV hledal marně podobné experty. Gruzínec Levan, byl rozhodně dobrý trenér, ale trenér, který není schopen s hráči komunikovat, nemůže mít nikdy úspěch. Po něm byl angažován za velmi nevýhodných finančních podmínek, Ch.Gajan, který vzhledem k tomu, že měl smlouvu s italským klubem, neměl možnost sledovat výkonnost a formu českých hráčů a navíc vůbec nekomunikoval s klubovými trenéry. Značně tím utrpěla výkonnost národního mužstva. Následně reprezentaci převzal Martin Kafka, výborný teoretik, ale bez jakékoli praxe trenéra. Výsledek = dnes hrajeme o dvě soutěže níže v ENC a ani se zkušeným trenérem T.Putrou se nám nepodařilo zvítězit v naši skupině a postoupit. Obdobná je situace v ženském VII ragby. Namísto, aby navázal na dobré výsledky naši VII reprezentace v ME, SŘ bez jakéhokoli konkurzu, jmenoval nové Realizační týmy, které neměly a nemají vůbec žádné zkušenosti s ženským ragby. Výsledky podle toho také dopadly, neustále se zhoršujeme a týmy, které jsme ještě nedávno porážely, jsou daleko před námi. Stejné problémy má česká reprezentace VII mužů, která ani na domácím turnaji ME, není schopna bojovat o přední umístění a končí až na 9.místě. Důvodem je, že máme totiž velmi nekvalitní soutěž, kterou kritizují i kluby, ale tyto názory nikdo nerespektuje. Tristní byla propagace turnajů ME, mužů i žen, které pořádala Česká rugbyová unie, nebyla totiž žádná, o to víc to mrzí, když VII ragby je na OH," mrzí Medáka.
"To vše jen dokazuje, že naše unie nemá zpracovaný žádný systematický plán rozvoje, natož představu jak řešit současnou hlubokou krizi našeho ragby. Vše se řeší náhodně a bez jakékoli perspektivy. Několik příkladů, léta byla francouzská federace úspěšným našim školitelem, nyní jsou to Italové, ale jen velmi vzácně a zbytečně (účastnil jsem se jednoho takového školení), naši experti jezdí do Anglie a jejich odborníci k nám, ptám se tedy, jaký prospěch z této spolupráce má naše unie? Mohu vás ujistit, že žádný, jedná se totiž o kluby na velmi nízké úrovni. Teď se nabízí ještě nesmyslnější spolupráce s Jihoafrickou unií. Vraťme se konečně na zem a pokusme se obnovit spolupráci s FFR, ke které nabízím zprostředkování a s kterou jsme léta velmi úspěšně spolupracovali na úrovni všech kategorií. Má to samozřejmě logiku, protože velká většina našich reprezentantů hraje právě ve Francii a trenér reprezentace má také francouzské zkušenosti," navrhuje řešení legendární ragbista.
"Z neznámých důvodů přestala ČSRU pořádat velmi úspěšné Letní kempy ragby, které byly vysoce hodnoceny experty FIRA (dnes RE). Na tyto kempy jsme od FIRY dostávaly dotace a jejich výborná úroveň byla všeobecně kvitována, jak účastníky, tak trenéry. Totéž v bleděmodrém je skutečnost, že se již nepořádají pravidelné semináře trenérů, kde se jednak hodnotila úroveň soutěží, nominovali hráči pro reprezentační mužstva, navrhovali RT a doporučovali systémy soutěží a Sportovní kalendář. Navíc doplněné o účast rozhodčích, s kterými se řešili případné nejasnosti ve výkladu pravidel, ale hlavně se navazovaly přátelské styky, tolik potřebné pro vzájemný respekt," píše dále Medák.
"Když už se nám nepodařilo zřídit Centra formování mládeže (tolik důležitá), pak je třeba se vrátit aspoň k pravidelným setkáním výběrů Čech a Moravy v různých kategoriích. Tyto zápasy byly velmi důležité pro formování mladých hráčů jak v Čechách, tak na Moravě a byly vždy dobrou příležitostí k přátelskému setkání a hodnocení jednotlivých hráčů pro případnou reprezentaci. Zápasům předcházely srazy hráčů, včetně jejich testování," dodává dál zkušený odborník.
"Pokud se velmi rychle nevrátíme k úspěšným zkušenostem v řízení unie a nepoučíme se z chyb z posledních let, nezainteresujeme všechny členy České rugbyové unie, jen pro jediný cíl, vrátit českému ragby radost ze hry, radost z dosahovaných výsledků, snahu se stále zlepšovat a vážit si toho, že jsme členy té výjimečné velké ragbyové rodiny, pak není naděje, že současnou hlubokou krizi úspěšně v blízké době vyřešíme," odhaduje Medák.
"Apeluji tedy na vás, opravdové ragbisty, tělem i duší, to zdůrazňuji, kterým stejně jako mě, není současná situace lhostejná a chcete české ragby opět vrátit na evropské výsluní, kam jsme léta úspěšně patřili, najděte mezi sebou osobnosti, které svým charakterem a vědomostmi, budou ochotni věnovat veškeré své síly pro znovuvzkříšení ragby v České republice. Nemáte příliš času k vypracování záchranného konceptu pro Strategický plán na příští období a sestavení nového Výkonného výboru, včetně odborných komisí. Přeji Vám mnoho úspěchů, a pokud budete mít zájem, rád Vám předám moje dlouholeté zkušenosti v práci pro české ragby," uzavřel svůj příspěvek s návrhem na spolupráci Eduard .Krützner starší, pro něhož bude nastáv ající sezóna tou již šedesátou.